Většinou rychle zaregistrujeme, že s pochvou (nebo chcete-li s vagínou) je něco v nepořádku. Může se objevit nepříjemné svědění, neobvyklý výtok, otok a začervenání intimních partií a další nepříjemné příznaky.

Některé vaginální potíže lze řešit i doma. Mezi ty nejčastější, které bychom mohly samy zvládnout, patří bakteriální vaginóza a vaginální kvasinková infekce (tzv. vaginální mykóza).

Bakteriální vaginóza je způsobená narušením rovnováhy vaginální mikroflóry. Je potlačen růst „hodných“ bakterií a množí se jiné bakterie, které způsobí obtíže. Mezi příznaky patří vodnatý výtok, který může nezvykle zapáchat, může mít neobvyklé zbarvení. Potíže se stupňují hlavně během menstruace nebo po sexu. Pomoci nám mohou v lékárně dostupné přípravky, které upravují pH v pochvě a vrací rovnováhu naší vaginální mikroflóře. Toto velmi často stačí k tomu, že se zbavíme nepříjemných příznaků. Při léčbě příznaků bakteriální vaginózy je třeba dodržet délku léčby uvedenou výrobcem v příbalovém letáku.

Dalším častým typem intimních potíží je vaginální mykóza. Projevuje se velmi nepříjemným svěděním intimních partií a hustým bílým výtokem připomínající tvaroh. Může se také objevit zčervenání a otok vnějších intimních partií. Vaginální mykózu, nebo-li kvasinkovou infekci, zvládneme léčit samy a to přípravky, které jsou dostupné i bez receptu v lékárně či v eshopu online lékárny

Pokud Vás příznaky jasně nenasměrují a váháte mezi bakteriální vaginózou a vaginální mykózou, nejste si jistá, který přípravek na léčbu použít, vyzkoušejte jednoduchý domácí samodiagnostický test, který vám s rozhodnutím pomůže. Jedná se o test na principu hodnoty pH v pochvě. Zavedete test do pochvy a již během 10 sekund znáte výsledek i směr léčby.

U vaginálních infekcí je důležitá pravidelná, ale jemná intimní hygiena. Lze použít intimní mycí gel, který ulevuje od svědění,dodá pocit svěžesti a zároveň udržuje vaše intimní partie čisté.

A ještě na závěr, kdy je opravdu nutné navštívit lékaře?
Pokud nedojde ke zlepšení,  přidají se bolesti a horečka,  krvácíte-li mimo termín očekávané menstruace.

 

LMR-CH-20210414-60