Co se odehrává ve vašem těle?

Během menstruačního cyklu se zvyšuje hladina pohlavního hormonu estrogenu a vaječníky začnou pracovat na uvolnění vajíčka.

V rámci jednoho menstruačního cyklu se vytvoří až 20 folikulů. Jen jeden, někdy dva se však vyvinou v plně zformované vajíčko připravené k oplodnění. Hned potom, co je vajíčko vypuštěné (tomu se říká ovulace), cestuje vejcovody z vaječníků do dělohy.

Neoplodněná vajíčka přežívají asi jen 24 hodin po ovulaci. Následně, pokud nedojde k oplodnění, se sliznice dělohy oddělí a smíchá se s krví, čímž vzniká menstruační krvácení.

Jak dlouho menstruace trvá?

Menstruace obvykle trvá jeden až osm dní. Průměrná délka je čtyři až pět dní. Během menstruace většinou ztratíte asi 80 ml krve.

Pokud užíváte antikoncepční pilulky, možná jste zjistili, že máte periodu kratší a slabší. Není to náhoda – tabletky brání vaječníkům ve vypuštění vajíčka a oslabují vnitřní výstelku dělohy.

Co dělat, když cítíte při menstruaci bolest?

Křeče v břichu, tupá bolest v oblasti zad a například i stehen? Ani jedno z toho není neobvyklé. Bolest pociťujete především ve chvílích, kdy se vaše děloha stahuje, aby se zbavila odlučované sliznice.

Jak bolest zmírnit?

Pomůžou i drobné změny životního stylu (aspoň během menstruace) – přestat kouřit, lehce si zacvičit, zkusit jednu z relaxačních technik, například aromaterapii, masáže, akupunkturu, meditaci nebo jógu.

Měla byste navštívit lékaře?

K lékaři se určitě objednejte ve chvíli, kdy se stane něco neobvyklého – například začnete krvácet mezi menstruacemi nebo máte neobvykle silnou a bolestivou menstruaci. Buď vás ujistí, že je všechno v pořádku, nebo vám doporučí vhodnou léčbu.