Mladá smějící se žena

Premenstruační syndrom

Bývá zlehčován, přesto je premenstruační syndrom označení, pod kterým najdete celý seznam příznaků spojených s menstruačním cyklem – např. podráždění, úzkost, deprese, bolest prsou, akné nebo problémy se spaním. PMS není neobvyklým jevem, postihuje přibližně až tři ze čtyř žen. Jeho příznaky se obvykle začnou objevovat týden až dva před menstruací a ustávají několik dní po jejím začátku.

Jak se vyhnout PMS nebo jej zmírnit

Premenstruačnímu syndromu se nelze vždy vyhnout, můžete však zmírnit jeho příznaky. Doporučujeme cvičit, alespoň po dobu jeho trvání přestat kouřit a dodržovat pitný režim a zdravé stravovací návyky.

Můžete se také samozřejmě obrátit na lékaře, který vám poradí, jak se se symptomy PMS vypořádat co nejlépe.

Role stresu a spánku během PMS

V průběhu premenstruačního syndromu jste náchylnější ke stresu a depresi. Snažte se nebrat na svá bedra příliš mnoho pracovních ani jiných povinností. Dostatek spánku i jeho kvalita, pravidelné cvičení a vhodná strava budou vašimi spojenci a s PMS vám pomohou bojovat.

Během PMS doporučujeme omezit přísun alkoholu, ten má totiž zásadně negativní vliv na kvalitu vašeho spánku. Naproti tomu cvičením napomůžete kvalitu spánku zvýšit a kromě toho se do vašeho krevního oběhu vyplaví endorfiny, které zlepšují náladu.

Intimní hygiena

Pokud jde o hygienu, vyžaduje pokožka vaší intimní oblasti obzvlášť speciální a jemnou péči. Používání běžných mýdel a mycích gelů, které nejsou určeny pro intimní partie, může narušit přirozené pH této oblasti a učinit ji tak náchylnější k infekcím.

Intimní hygiena: správná péče o vaše intimní partie Mnoho žen mezi běžnou a intimní hygienou nerozlišuje. Intimní hygiena má však své specifické nároky, protože pokožka intimních partií je choulostivá a náchylná k infekci. Kyselé pH ve vagíně pomáhá udržovat zdravou přirozenou mikroflóru a zároveň chrání před rozmnožením škodlivých bakterií. Dodržováním správné intimní hygieny podporujete stálost kyselého pH a napomáháte tak ochraně před vaginálními infekcemi (např. bakteriální vaginózou).

LMR-CH-20210414-60