Aktivní mladá žena v tílku sebevědomě stojí se sluncem v zádech

Intimní zdraví: co byste měla vědět

Zjistěte více o příčinách a rizikových faktorech vaginálních infekcí. Zjistěte, jaké jsou příznaky těchto infekcí, a přečtěte si tipy, jak jim předcházet.

Onemocnění intimních partií: na co si dát pozor a proč

Intimní zdraví se týká všech žen, o tomto tématu se však příliš nemluví. Pamatujte, že v tom nejste sama a vaše intimní zdraví není něco, za co byste se měla stydět. Většinu onemocnění pochvy, jako je například kvasinková infekce a bakteriální vaginóza (bakteriální infekce), lze snadno vyléčit. Pokud se však neléčí, mohou způsobovat značné nepohodlí. Proto vždy věnujte zvláštní pozornost svým intimním partiím a vyhledejte lékařskou pomoc ve chvíli, kdy máte pocit, že je něco v nepořádku.
Pochva je totiž prostředí vysoce náchylné pro množení mikrobů. Poševní pH se liší od pH zbytku těla, takže i používání parfémovaného mýdla může přirozené hodnoty pH narušit. Bakterie se mohou přemnožit také během menstruace, pokud nebudete dbát dostatečné hygieny. K přenosu některých bakterií může dojít i během sexu.
Infekce intimních oblastí se mohou projevit v podobě svědění nebo neobvyklým, často zapáchajícím výtokem. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, pamatujte, že nikdy není dobré je ignorovat a doufat, že bez pomoci zmizí. Nemusíte se však obávat, protože takové infekce jsou běžné a obvykle jednoduše léčitelné. Pokud se u vás však zmíněné příznaky objeví poprvé, doporučujeme navštívit lékaře.
Pokud své tělo dobře neznáte, možná si ani nevšimnete, že je váš vaginální výtok jiný. Možná si dokonce myslíte, že samotný běžný výtok je již známkou infekce. Typický (čirý nebo bílý) výtok je ale pouze signálem toho, že pochva je zdravá. Výtok z pochvy je přirozený, slouží k samočištění a zvlhčení pochvy. Zapáchající výtok pozměněné barvy však může být známkou infekce.

Příčiny a spouštěče vaginálních infekcí

Vaginální infekce mohou být způsobeny bakteriemi, kvasinkami nebo jinými mikroorganismy. Existuje několik spouštěčů, které mohou zvýšit jejich pravděpodobnost:

  • Užívání antibiotik. Antibiotika zabíjejí všechny bakterie včetně těch prospěšných, takže kvasinkám nic nebrání v jejich přemnožení.
  • Oslabený imunitní systém. Pokud máte oslabenou imunitu, je vyšší pravděpodobnost, že vás postihne kvasinková infekce.
  • Snížená kyselost (zvýšené pH) ve vagině. Nižší kyselost ve vagině vede ke snížení počtu příznivých bakterií a růstu bakterií způsobujících infekce.

  • Nedostatečná i nadměrná hygiena. Pokud nedbáte o dostatečnou čistotu intimní oblasti, může dojít k růstů bakterií způsobujících infekce.

  • Přiléhavé, vlhkost nepohlcující spodní prádlo. Nošením tohoto typu spodního prádla, které zadržuje vlhkost na těle, můžete podpořit růst kvasinek a bakterií.

Mladá žena s tmavými vlasy v červeném svetru sebevědomě stojí a usmívá se

Proč musíte převzít kontrolu nad svým intimním zdravím

Vaginální infekce bez léčby může mít mnoho fyzických a psychologických důsledků. U mnoha žen se tato situace promítá do jejich psychického stavu a také partnerských vztahů. Neléčené infekce intimních partií mohou mít navíc dopad na vaše celkové zdraví. Neseďte a nečekejte na to, „co se stane“, ale buďte aktivní, abyste se brzy zase cítila ve své kůži.

Canesten IntimGel 100 ml

Intimní hygiena

Pravidelná a správná hygiena vašich intimních partií může udržet vaše prospěšné bakterie pod kontrolou. Každý den byste se měla umývat jemným neparfémovaným mýdlem.

Některé produkty, například Canesten IntimGel, jsou vyvinuty speciálně pro vaše intimní partie v průběhu vaginální infekce. Pomáhají zvládnout nepříjmené svědění a nastolují pocit svěžesti, v době vaginálních potíží je možné se omývat 2x denně. Po umytí byste si měla své intimní partie důkladně osušit. V případě, že úspěšně ukončíte léčbu vaginálních infekcí, je potřeba tento mycí gel nahradit tím pro každodenní používání. Canesten Intimgel je zásaditý gel, vhodný prointimní hygienu (nikoliv léčbu) v průběhu léčby vaginální infekce.

Na hygienu byste měla myslet také v souvislosti se sexem. Po sexu nezapomeňte vyprázdnit močový měchýř. Tím se zbavíte veškerých bakterií, které se mohly rozšířit do močové trubice (trubice spojující váš močový měchýř s otvorem těsně nad poševním vchodem) a způsobit zánět močového měchýře.

Dalším způsobem, jak se vyhnout infekcím, je nosit volné, savé oblečení a bavlněné spodní prádlo. Tento typ oblečení podporuje cirkulaci vzduchu a pomáhá udržet oblast vašich intimních partií v suchu. 

Mezi další preventivní kroky patří:

  • Po toaletě se vždy utírejte zepředu dozadu, abyste zabránila šíření bakterií z konečníku do pochvy.

  • Po fyzické aktivitě si svlékněte mokré oblečení, například plavky nebo sportovní oblečení.

  • Neprovádějte vaginální výplachy, mohlo by dojít k vyplavení některých prospěšných bakterií.

  • Vyhýbejte se vířivkám a velmi horkým koupelím.

Je velmi důležité věnovat zvláštní pozornost vaší vaginální oblasti. Používání klasických mýdel a sprchových gelů nebo příliš časté mytí by mohlo vést k nerovnováze pH, která by zase mohla vést k infekcím. Canesten nabízí řadu přípravků, které vám pomohou s vaší intimní hygienou a zanechají pocit čistoty a svěžesti.