Usměvavá mladá žena s červenými vlasy v zeleném tričku je šťastná po léčbě bakteriální vaginózy přípravkem Canesten

Co je bakteriální infekce?

Zjistěte, co je bakteriální vaginóza a jaké jsou její příznaky. Dozvíte se, kdo je k této infekci náchylnější a jaké jsou rozdíly mezi kvasinkovou infekcí a infekcí bakteriální. V tomto článku naleznete také rady, jak bakteriální vaginózu léčit a jak zabránit jejímu návratu.

Bakteriální vaginóza

Může být nepříjemná a může vám bránit prožívat život naplno, ale nemusíte mít obavy, jedná se totiž o velmi časté onemocnění, které lze snadno léčit – bakteriální vaginóza (bakteriální infekce) postihuje v plodném věku až 1 ze 3* žen. Bakteriální vaginóza je vaginální infekce způsobená spíše bakteriemi než kvasinkami (což je případ kvasinkové infekce) a dojde k ní může v případě nerovnováhy vaginální mikroflóry.

Za normálních okolností je pH v pochvě kyselé, což zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií a pomáhá udržovat zdravé množství prospěšných bakterií. Někdy se však prostředí ve vaší pochvě může změnit. Může dojít ke snížení kyselosti, což vede ke zmnožení škodlivých bakterií způsobujících bakteriální infekci.

Pravděpodobnost výskytu bakteriální vaginózy se zvyšuje, pokud:

 • Jste sexuálně aktivní (může však postihnout i ženy, které sex neměly),

 • Jste změnila partnera,

 • Máte nitroděložní tělísko (forma antikoncepce),

 • Používáte parfémované přípravky v pochvě a v jejím okolí,

 • Máte menstruaci,

 • Užíváte určité léky, například antibiotika.

*Turčan P. Nové možnosti v léčbě vaginálního dyskomfortu. Praktické lékárenství. 2012; 8(Suppl. A): A11-A12

Příznaky bakteriální infekce

Bakteriální vaginóza může být znepokojující, protože její příznaky jsou nepříjemné: objeví se rybinu připomínající zápach a šedivý, vodnatý výtok z pochvy. Tyto příznaky se mohou po sexu zhoršit. Měla byste vědět, že u některých žen se se nemusí objevit vůbec žádné příznaky bakteriální vaginózy.

Jak tedy poznám, že se nejedná o kvasinkovou infekci?

Ženy často bakteriální infekci zaměňují s kvasinkovou infekcí, jedná se však o dvě různé infekce a každá vyžaduje jinou léčbu. Mezi příznaky kvasinková infekce patří: bolestivost a svědění kolem pochvy, výtok podobný tvarohu bez zápachu a pocit pálení při močení. Bakteriální vaginóza se projevuje rybinu připomínajícím zápachem a šedivým vodnatým výtokem. Bakteriální infekce by neměla způsobovat bolest ani svědění v pochvě.

Vzhledem k různým příznakům si možná nejste jistá, o jakou infekci se jedná. Můžete použít Canestest, což je jednoduchý domácí test, který měří hladinu pH ve vaší pochvě s 90 % přesností. Na základě výsledků testu a vašich příznaků budete schopná určit, zda máte bakteriální infekci, a poté můžete v případě potřeby zahájit léčbu příznaků bakteriální vaginózy.

Kdy navštívit lékaře

Návštěvu lékaře byste měla zvážit v případě, že vás bakteriální vaginóza postihla poprvé nebo jste těhotná. Těhotné ženy mohou být k vaginálním infekcím náchylnější v důsledku hormonálních změn, které mohou narušit rovnováhu v pochvě. Vzhledem k tomu, že bakteriální vaginóza může způsobit komplikace v těhotenství, doporučujeme se poradit s lékařem.

Jak léčit bakteriální vaginózu

Bakteriální vaginózy je snadno léčitelná z pohodlí domova volně dostupnými přípravky. Canesbalance je přípravek s trojím přínosem, který vám pomůže efektivně léčit příznaky bakteriální vaginózy. Canesbalance je 7denní léčba ve formě vaginálního gelu, který:

 • poskytuje úlevu od zápachu,

 • zmírňuje šedivý, vodnatý výtok,

 • brání růstu škodlivých bakterií, které způsobují infekci, a

 • podporuje růst prospěšných bakterií.

Canesten IntimGel 100ml

Intimní hygiena při léčbě vaginálních potíží

Běžná intimní hygiena respektuje přirozené pH pokožky intimních partií. V době intimních potížích (mykóza intimních partií) je však pH pokožky narušené a je třeba používat speciální intimní hygienu, takovou je například Canesten IntimGel. Canesten IntimGel byl speciálně navržen tak, aby pomohl obnovit přirozenou rovnováhu mikroflóry intimních partií díky neutralizaci kyselého pH (je zásaditý). Díky obsahu glycinu zklidňuje pokožku intimních partií a přispívá k příjemnému pocitu svěžesti až po dobu 12 hodin. Zklidňuje podráždění, pálení a svědění. Přípravek je velmi šetrný. Zároveň je možné jej používat i v těhotenství.

Další tipy, jak zabránit opakované bakteriální vaginóze:

 • Nepoužívejte deodoranty ani parfémované přípravky v pochvě a její blízkosti,

 • Vyhněte se příliš intenzivnímu mytí,

 • Neprovádějte vaginální výplachy,

 • K praní spodního prádla nepoužívejte silné prací prostředky,

 • Často si měňte tampóny a vložky,

 • Po toaletě se utírejte zepředu dozadu,

 • Po plavání a cvičení si vyměňte spodní prádlo.

Pokud se vám objeví příznaky kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy, můžete zvážit zakoupení probiotik pro vaginální použití.