Více informací o kvasinkové infekci v těhotenství

Vaginální kvasinková infekce je běžné ženské onemocnění způsobené převážně kvasinkami Candida a během života se s ním setkají 3 ze 4* žen. Kvasinková infekce se často objevuje v důsledku užívání léků nebo příliš těsného oblečení a spodního prádla. Těhotné ženy postihuje v souvislosti s rychle probíhajícími změnami v těle. Pravděpodobnost vzniku vaginální infekce je zvýšena hormonální nerovnováhou, zejména vysokou hladinou estrogenu.

Pokud se u vás během těhotenství nebo při pokusu o otěhotnění objeví kvasinková infekce, nemusíte si s tím dělat starosti. Zde uvádíme podrobnější informace o kvasinkové infekci, které by měla každá budoucí maminka znát:

  • Ačkoli vám může kvasinková infekce způsobovat nepohodlí nebo bolest při sexu, v otěhotnění vám nezabrání

  • Nejsou známy případy, kdy by kvasinková infekce ohrozila nenarozené dítě

*Koliba P. Vaginální kandidóza - současné možnosti diagnostiky a léčby Dermatologie pro praxi. 2014; 8(2): 68-70

Prevence a léčba kvasinkové infekce v těhotenství

Těhotná žena může učinit pro snížení rizika kvasinkové infekce řadu preventivních kroků. Jsou snadné, praktické a účinné při prevenci vaginální kvasinkové infekce. Mezi některé tipy, které pomáhají snížit riziko vzniku kvasinkové infekce se řadí správné hygienické návyky, prodyšné bavlněné spodní prádlo a pravidelné kontroly u lékaře.

Pokud vás i přesto kvasinková infekce postihla, před zahájením jakékoli léčby nejprve navštivte svého lékaře. Léčba kvasinkové infekce má často podobu vaginální tablety nebo krému.

Jelikož prevence je lepší než následná léčba, nabízíme vám několik tipů, jak se kvasinkové infekci vyhnout:

  • Noste prodyšné bavlněné spodní prádlo, které není příliš těsné

  • Dodržujte správnou hygienu, ale vyhýbejte se pěnovým koupelím a v okolí pochvy nepoužívejte mýdla nebo jiné produkty osobní péče vyrobené z dráždivých chemikálií

  • Neprovádějte vaginální výplach, mohlo by dojít ke zvýšení rizika podráždění pochvy a narušení rovnováhy vaginálního pH

  • Denně si oblékejte čisté spodní prádlo a perte ho v horké vodě

  • Po toaletě se utírejte zepředu dozadu, abyste zabránila šíření bakterií do pochvy