Usměvavá mladá žena s červenými vlasy v zeleném tričku je šťastná po léčbě bakteriální infekce přípravkem Canesten

Bakteriální vaginóza

Mluví se hlavně o kvasinkové infekci, nicméně bakteriální vaginóza je ve skutečnosti u žen v reprodukčním věku častější.

Pokud jste žena a je vám 15 až 44 let, jste ve skupině, která je bakteriální vaginózou (počínající bakteriální infekcí) nejvíce ohrožena. Bakteriální vaginóza je nejčastější příčinou vaginálních infekcí, ale naštěstí se dá snadno léčit.

Bakteriální infekce je způsobena změnou pH ve vagině. Když dojde ke změně pH, přirozeně se vyskytující příznivé bakterie (laktobacily) ve vaší pochvě mohou být nahrazeny přemnoženými „škodlivými“ bakteriemi, které mohou způsobit bakteriální vaginózu.

Příznaky bakteriální vaginózy

  • Vodnatý výtok
  • Šedobílý spíše řídký výtok
  • Nepříjemný zápach připomínající rybinu
  • Občasné svědění nebo pálení
  • Zhoršení výše uvedených příznaků po sexu nebo během menstruace

  Každá jsme jiná, bakteriální infekce u vás může probíhat i bezpříznakově. Pamatujte – bakteriální vaginóza není sexuálně přenosná infekce a neměla by vám způsobovat žádné bolesti ani podráždění.

  Měla byste navštívit svého lékaře, pokud:

  • Vás bakteriální vaginóza postihla poprvé
  • Jste těhotná
  Ikona lékařky

  Co způsobuje bakteriální vaginózu?

  Mnoho žen si neuvědomuje, že většina vaginálních infekcí je způsobena spíše bakteriemi než kvasinkami (v případě kvasinkové infekce nebo trichomoniázy).

  Usměvavá mladá žena v růžové halence si pohrává s vlasy a je šťastná po léčbě bakteriální infekce přípravkem Canesten

  Léčba bakteriální vaginózy

  Příznaky bakteriální vaginózy lze snadno léčit z pohodlí domova volně dostupnými přípravky. S výběrem přípravku, který vás co nejlépe zbaví příznaků bakteriální vaginózy, vám může pomoci lékárník. Účinná léčba volně prodejnými přípravky na bakteriální vaginózu by měla přinést následující:

  • Rychlé odeznění zápachu,
  • Ustoupení šedavě vodnatého výtoku,
  • Zabránění růstu škodlivých bakterií, které způsobují infekci,
  • Podpora růstu prospěšných bakterií.

  Jako alternativu vám může lékař předepsat léčbu antibiotiky. Pokud vás bakteriální vaginóza postihla poprvé, poraďte se se svým lékařem.

  Prevence bakteriální infekce

  Ikona pracího prostředku

  Vyhýbejte se používání silných detergentů (pracích prostředků) při praní spodního prádla. Ihned po plavání nebo sportu si vyměňte spodní prádlo.

  Ikona deodorantu ve spreji

  Nepřehánějte to s umýváním a nepoužívejte parfémované výrobky a deodoranty v oblasti pochvy.

  Ikona tamponu

  Často si měňte tampony nebo vložky.

  Více informací o bakteriální vaginóze

  Ikona spermií

  Používání bariérové ochrany během sexu vám pomůže vyhnout se bakteriální vaginóze. Sperma patří mezi faktory, které mohou bakteriální infekci vyvolat.

  Ikona poklesu pH

  Přirozené pH vaší vaginy je nižší než 4,5*, což znamená, že je mírně kyselé. Hodnota pH vyšší než 4,5 je považována za alkalickou a poukazuje na bakteriální vaginózu.

  Ikona kvasinkových buněk pod mikroskopem

  I když se bakteriální infekce zaměňuje za kvasinkovou infekci, jedná se o dvě různá onemocnění s různými způsoby léčby. V případě pochybností byste se měli o diagnóze poradit se svým lékařem nebo vyzkoušet zdravotnický prostředek Canestest.

  Ikona vaginálního výplachu

  O vaginálním výplachu je známo, že způsobuje bakteriální infekce, protože narušuje přirozenou rovnováhu vaší pochvy, a může také zvýšit riziko pohlavně přenosných chorob nebo jiných vaginálních infekcí.

  * Pavletic AJ, Hawes SE, Geske JA, Bringe K, Polack SH. Experience with Routine vaginal pH testing in a family practice setting. Infect Dis Obstet Gynecol. 2004 Jun;12(2):63-8