Většinou slýcháme, že se vaginální infekce objevuje především v létě, kdy se koupeme na koupalištích a v rybnících, nosíme vlhké plavky a podobně. Jedním z faktorů může být i nadměrná konzumace cukru, nevhodná strava obecně a také stres. Může se tedy stát, že nás kvasinková infekce potká kdykoliv během roku, možná i právě v období Vánoc, které mohou být také poměrně stresujícím obdobím. O ujídání vánočního cukroví, vánočky a obložených chlebíčků nemluvě.

Zvýšený příjem cukru vede k přemnožení kvasinek Candida albicans a může mít za následek nepříjemný vaginální problém – kvasinkovou infekci.
Jedná se o intimní potíže v podobě nepříjemného svědění či pálení a hustého až tvarohovitého výtoku. Jak se tedy chovat, abychom pravděpodobnost vaginální kvasinkové infekce co možná nejvíce snížily a mohly si Vánoce užít?

•    Zkusíme omezit příjem bílého cukru a pšeničné mouky
Určitě to neznamená, že bychom se měly vzdát veškerého oblíbeného cukroví. Jen je třeba ho jíst s mírou, případně můžeme vedle našich tradičních vanilkových rohlíčků vyzkoušet i nějaký nový recept, např. se sníženým obsahem cukru

•    Zkusíme omezit příjem surovin jako jsou uzeniny, plísňové sýry a alkohol
•    Zařadíme lehkou a zdravou stravu – ryby, bílé maso, jogurty s živými kulturami, zeleninu, fenykl, různé druhy salátů apod.

Těchto dvou bodů se můžeme držet i při přípravě obložených chlebíčků, pomazánek a dalšího občerstvení. Připravíme např. ovocnou a zeleninovou obloženou mísu a namísto kupovaných pomazánek si můžeme připravit svou vlastní například z tvarohu, avokáda nebo cizrny.

•    Snažíme se minimalizovat nadměrný stres

Do hektického předvánočního období můžeme zařadit příjemné a relaxační aktivity, jako je třeba procházka nebo masáž. Vše potřebné si předem naplánujeme i s členy rodiny a o povinnosti, jako je úklid, nákupy nebo pečení a další přípravy, se podělíme, abychom si všichni mohli sváteční čas užít v klidu a s našimi nejbližšími.

Na vzniku kvasinkové infekce se samozřejmě podílí i nevhodná hygiena, nošení syntetického spodního prádla nebo zapaření intimních partií v příliš těsném oblečení. Vliv mají také hormonální změny (např. těhotenství, užívání hormonální antikoncepce) a různá onemocnění (např. cukrovka nebo poruchy imunity). Je tedy třeba mít na paměti i tyto faktory.

I přesto máte podezření, že u vás propukla vaginální kvasinková infekce?

Jsou-li příznaky jasné (nepříjemné svědění či pálení, hustý až tvarohovitý výtok), pomoc je jednoduchá: v lékárně či na e-shopech stačí vyhledat Canesten GYN 1 den. Jde o jednorázovou léčbu, v rámci které zavedete večer 1 vaginální tabletu do pochvy.

Pokud si vaginální kvasinkovou infekcí nejste jistá, navštivte svého gynekologa, nebo vyzkoušejte Canestest – tyčinku, díky které se otestujete sama v pohodlí domova a která vám pomůže zvolit tak správnou léčbu daného problému.

Držte se našimi radami a naplno si užijte vánoční chvíle plné radosti a pohody!

 

 

CH-20211109-82