Canespor 1x denně Canesten Canesten GYN Canesten IntimGel

Kontakt» Bayer Group

Kožní mykózy

nacházíte se: hlavní stránka / kožní mykózy

KOŽNÍ MYKÓZA

Chodidla na trávěMykóza je kožní infekce způsobená mikrospokopickými houbovitými mikroorganismy. Těmto původcům se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí, jako jsou uzavřené boty, společné šatny a sprchy ve fitness, bazény nebo sauny. Kožní mykózou se lze nakazit snadno, především pokud se budete v těchto prostorech procházet naboso.

Stopy chodidel na pláži

Kožní mykózy jsou onemocnění častá, nepříjemná a vyskytují se i u lidí s pravidelnou a pečlivou hygienou.

Plísňová onemocnění patří k velice častým chorobám kůže. Odhaduje se, že např. plísňovým onemocněním pokožky nohou trpí až 50 % dospělé populace.*

Mykózy mohou být způsobeny různými původci.

Mykózy jsou většinou způsobeny dermatofyty, což jsou houbovité mikroorganismy vyskytující se ve vrchních vrstvách pokožky. Faktem však je, že až u 1/3 kožních plísní na nemocnou pokožku nasedají sekundárně další infekce, a to většinou bakteriálního původu. Mezi další původce patří kvasinky. Tito houbovití původci a bakterie se na naší kůži běžně vyskytují a nemusí způsobovat žádné problémy. Za určitých podmínek se však začnou nepřiměřeně rozmnožovat a kůži škodit. Plíseň kůže se může objevit kdekoliv – v meziprstí, v tříslech, podpaží i ve kštici. Jednou z nejčastějších kožních plísní je plíseň nohou – chodidla či meziprstí.

Mykózy je nutné ihned léčit.

Pokud se plíseň nohou neléčí, šíří se dál a po určité době dochází i k napadení nehtů. Léčba mykózy na nehtech je pak mnohem složitější a dlouhodobější. Vyplatí se tedy začít s léčením ihned, jak spatříte její příznaky.

* MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.: Dermatomykózy; Dermatol. praxi 2010; 4(2): 74–76

 
Bayer HealthCare

© Copyright Bayer s.r.o.