Canespor 1x denně Canesten Canesten GYN Canesten IntimGel

Kožní mykózy

nacházíte se: hlavní stránka

KOŽNÍ MYKÓZA

Chodidla na trávěMykóza je kožní infekce způsobená mikrospokopickými houbovitými mikroorganismy a/nebo bakteriemi. Těmto původcům se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí, jako jsou uzavřené boty, společné šatny a sprchy ve fitness, bazény nebo sauny. Kožní mykózu lze získat snadno, především pokud se budete v těchto prostorech procházet naboso. Kožní mykózou je ale možné onemocnět i po dotyku s člověkem, který mykózou trpí.

Stopy chodidel na pláži

Kožní mykózy jsou onemocnění častá, nepříjemná a vyskytují se i u lidí s pravidelnou a pečlivou hygienou.

Kožní mykózou může onemocnět každý z nás. Kožní plísně (mykózy) patří vedle zubního kazu mezi nejčastější lidská onemocnění. Podle průzkumů postihují tyto kožní problémy až 30 % dospělé populace, přičemž přibližně dvě třetiny postižených lidí se neléčí vůbec nebo jen částečně.

Mykózy mohou být způsobeny různými původci.

Mykózy jsou většinou způsobeny dermatofyty (z 90 %), což jsou houbovité mikroorganismy vyskytující se ve vrchních vrstvách pokožky. Faktem však je, že až u 1/3 kožních plísní na nemocnou pokožku nasedají sekundárně další infekce, a to většinou bakteriálního původu. Mezi další původce tedy patří bakterie a také kvasinky. Tito houbovití původci a bakterie se na naší kůži běžně vyskytují a nemusí způsobovat žádné problémy. Za určitých podmínek se však začnou nepřiměřeně rozmnožovat a kůži škodit. Plíseň kůže se může objevit kdekoliv – v meziprstí, v tříslech, podpaží i ve kštici. Jednou z nejčastějších kožních plísní je plíseň nohou – chodidla, která téměř vždy začíná mezi prsty.

Mykózy je nutné ihned léčit.

Pokud se plíseň nohou neléčí, šíří se dál a po určité době dochází i k napadení nehtů. Léčba mykózy na nehtech je pak mnohem složitější a dlouhodobější. Vyplatí se tedy začít s léčením ihned, jak spatříte její příznaky.

 
Bayer HealthCare

© Copyright Bayer s.r.o.